Osteoporoza jest metaboliczną chorobą kośćca charakteryzującą się zmniejszeniem ilości masy kostnej, upośledzeniem mikrostruktury tkanki kostnej i w konsekwencji obniżoną wytrzymałością mechaniczną

Proces starzenia się organizmu jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym.

Choroby nerek nakładają się na zmiany anatomiczne i czynnościowe wywołane starczymi procesami inwolucyjnymi dlatego ich przebieg jest inny niż u ludzi w młodszych grupach wiekowych.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest postępującą chorobą plamki żółtej, której uszkodzenie prowadzi do pogorszenia lub różnego stopnia ubytków widzenia centralnego, z całkowitą utratą

Zaparcia u osób w wieku podeszłym są dolegliwością bardzo częstą, w znaczący sposób wpływającą na pogorszenie jakości życia.

Starzenie się populacji oraz wydłużenie życia sprawiają, że coraz większa liczba pacjentów w podeszłym wieku ze skrajną niewydolnością nerek rozpoczyna leczenie dializami i jest kwalifikowana do pr

Ocenia się, że proces starzenia rozpoczyna się po 30. roku życia. Istnieje wiele różnych teorii starzenia.

Osoba starsza w sposób szczególny jest zagrożona niedoborem cynku, wapnia, żelaza, witaminy D, podstawowych witamin antyoksydacyjnych A, C i E, całej gamy witamin z grupy B, a zwłaszcza B12, kwasu

Przyczyn utraty apetytu u osób starszych może być wiele, od niedoborów cynku, przez obniżenie nastroju, aż po wpływ choroby lub stresu związanego z diagnozą lub leczeniem.

W procesie starzenia się dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej i podwyższenia zawartości tkanki tłuszczowej, zarówno ogółem jak i w obszarze brzusznym. Szacuje się, że między 20. a 90.

Zaburzenia połykania, nazywane często dysfagią, to problemy z transportem pokarmu z jamy ustnej do przełyku i mogą dotyczyć 3 faz połykania: ustnej, gardłowej i przełykowej.

Niedożywienie to stan wynikający ze zbyt niskiej podaży lub złego wchłaniania składników energetycznych i odżywczych prowadzący do zmian w składzie ciała, obniżonych funkcji poznawczych i fizycznyc

Zgodnie z dzisiejszą wiedzą nie możemy powstrzymać procesu starzenia się, ale możemy poprzez odpowiednią dietę spowolnić starzenie się komórek.

Zgodnie z dzisiejszą wiedzą nie możemy powstrzymać procesu starzenia się, ale możemy poprzez odpowiednią dietę spowolnić starzenie się komórek.

Obecnie najdłużej żyjącymi ludźmi są mieszkańcy wysp Sycylii i Okinawy.

Woda jest niezbędna do życia, a jej odpowiednia podaż stanowi jeden z najważniejszych elementów prawidłowego żywienia, niezależnie od wieku.

Woda dostarczana jest zarówno w czystej postaci, jak i w napojach i produktach spożywczych.