Badanie jakościowe w ZOL

Badanie jakościowe będzie stanowiło uzupełnienie badania ilościowego. Zostanie przeprowadzone metodą pogłębionych wywiadów indywidualnych realizowanych z personelem jednostek całodobowego pobytu.

Badanie jakościowe realizowane będzie w roku 2017 i 2020. W roku 2017 scenariusze wywiadów zostaną przygotowane w oparciu o desk research oraz opinie ekspertów. W roku 2020 podstawą opracowania scenariuszy będzie wiedza uzyskana z realizacji badania w części ilościowej. Zakres tematyczny wywiadów jakościowych będzie stanowił rozszerzenie kwestii poruszanych w badaniu ilościowym.

Wywiady jakościowe będą prowadzone przez doktorantów na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM. W ramach projektu każdy doktorant przejdzie szczegółowe szkolenie dotyczące realizacji wywiadów jakościowych oraz interpretacji wyników.

1.1.         Indywidualne Wywiady Pogłębione – IDI

Wywiady indywidualne pogłębione (individual in - depth interview - IDI) to wywiady jakościowe prowadzone z pojedynczą osobą. Mają charakter pogłębiony. Ich celem jest uzyskanie szczegółowych opinii i informacji na dany temat lub wyjaśnienie danego zjawiska. W trakcie wywiadu respondent ma pełną swobodę w formułowaniu odpowiedzi, a badacz ma w każdym momencie możliwość dopytania o szczegóły. Z tego względu metoda ta pozwala na zbieranie znacznie bardziej szczegółowych informacji w stosunku do metod ilościowych.

W ramach projektu pogłębione wywiady indywidualne zostaną w pierwszym i ostatnim roku przeprowadzone na grupach po 30 osób z grupy personelu osób pracujących w jednostkach całodobowego pobytu (na terenie całego kraju). Respondenci do wywiadów rekrutowani będą spośród: dyrektorów ZOL, dietetyków, pielęgniarek oddziałowych oraz pracowników społecznych.