Głównym celem diety z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów jest unormowanie stężeń glukozy we krwi oraz zapobieganie powstawaniu powikłań cukrzycy. Powinna ona chronić pacjentów z cukrzycą przed wystąpieniem hipo- i/lub hiperglikemii oraz przed powikłaniami późnym związanymi z miażdżycą tętnic.

Celem diety ubogoenergetycznej jest realizacja zasad racjonalnego żywienia przy jednoczesnej redukcji masy ciała spowodowanej ujemnym bilansem energetycznym. Zmniejszanie masy ciała powinno odbywać się w sposób łagodny, aby nie doprowadzić do ponownego wzrostu masy ciała, tzw. efektu jo-jo

Dieta łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego należy do diet bardzo oszczędzających i rygorystycznych. Zadaniem tej diety, poza oszczędzaniem przewodu pokarmowego, jest ograniczenie wydzielania soku żołądkowego, wiązanie kwasu solnego i niedrażnienie mechaniczne, chemiczne i termiczne błony śluzowej żołądka.

Dieta ta jest modyfikacją diety łatwo strawnej, polegającą na dodatkowym ograniczeniu tłuszczu i cholesterolu. Podaż tłuszczu w ciągu doby wynosi 45-50 g, jest to konieczne ze względu na jego upośledzone trawienie i wchłanianie w wyniku zaburzeń chorobowych.

Cechą charakterystyczną tej diety jest podaż produktów spożywczych, które łatwo ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym i tym samym go nie obciążają. Celem diety jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy maksymalnym oszczędzaniu przewodu pokarmowego przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi i termicznymi.

Cechą charakterystyczną tej diety jest zwiększenie podaży błonnika pokarmowego frakcji nierozpuszczalnych i płynów. Błonnik nierozpuszczalny to celuloza, hemiceluloza oraz ligniny. Frakcje te zwiększają objętość masy kałowej, w niewielkim stopniu wiążą wodę, drażnią mechanicznie jelita przyspieszając ich pasaż.

Żywienie dietetyczne stanowi modyfikację racjonalnego żywienia. Modyfikacja ta może być związana ze zmianą konsystencji diety, zmianą wartości energetycznej lub zawartości składników odżywczych w diecie, lub wyeliminowaniu produktu lub grupy produktów z diety.